FAMILIEHUSET: Gratis barselskaffe med råd og vejledning, hver måned

NB! Onsdag den 7. juni kan man møde Stine og Helena. I juli og august vil der ikke være barselskaffe! Men i forbindelse med Randers Festuge, vil der være et arrangement den 15. august – nærmer info følger.

Familiehuset i Brødregade er til alle barslende forældre og småbørnsforældre som har brug for et sted at amme den lille, skifte en ble, varme en flaske eller blot have en lille pause i shoppingturen.

Herudover kan man også søge en god snak, sparring, råd og vejledning, hver den første onsdag i måneden kl. 10-13.30. Her kan man nemlig møde Sexolog Stine Jensen, psykomotorisk terapeut Helena Hammer og Biodynamisk Kranio Sakral terapeut Sally Bøye. (Sally er desværre ikke tilstede i februar, marts, august og december 2023)

Sexolog Stine Jensen 
Stine er klar til en snak omkring kærlighed og parforhold. Eller måske en snak om hvordan man får gang i kærlighedslivet igen efter fødslen.
Vejledning i parforholdet og intimitet, er lige så vigtigt som at gå til lægen. Særligt i en tid med små børn er det vigtigt at tage sig af parforholdet.
Familie forøgelse er en dejlig ting. Graviditet er også en dejlig ting.
Men hvor går man hen når man oplever en masser forandringer med kroppen under graviditeten som man ikke forstår og som jordmorderen ikke taler om?
Forandringer som kan være svære at tale med veninder, partner eller læge om. Forandringer som påvirker lysten. Forandringer som påvirker intimiteten. Forandringer som påvirker parforholdet.
Psykomotorisk Terapeut Helena Hammer

Helena er psykomotorisk terapeut og har siden 2017 efteruddannet sig i kvindekroppen og kvindeliv, med særligt fokus på overgangen mellem graviditet, fødsel og efterfødsel. I 2022 færdiggjorde hun sin uddannelse som doula og ammevejleder.

Helena er selvstændig og underviser i graviditets- og efterfødselstræning og tilbyder:
– Doulaforløb
– Træningsforløb
– Ammevejledning
– Graviditetsmassage
– Rebozomassage

Du kan læse mere på instagram helenahammer.dk  eller på hendes hjemmeside www.helenahammer.dk

Biodynamisk Kranio Sakral Terapeut Sally Bøye

Da BKST er så blid og rolig en behandlings form, oplever Sally at babyer og små børn er særligt modtagelige overfor denne form for behandling. Deres sansesystem står åbnet og derfor kan man også sagtnes bruge BKST som en slags forbyggende behandling, for at give din baby en tryg og rolig start på livets udfoldelse.

Sally har rigtig god viden og erfaring med at behandle ubalancer hos babyer som:

Søvnforstyrrelser Fordøjelsesproblemer Refluks
Kolik lignede symptomer Uforståelig gråd

For tidligt født problematikker
Uro i kroppe
Samt BKST kan være særligt godt til evt. graviditets og fødsels ubalancer.

Da Sally også er uddannet yogalære og har arbejdet med gravidyoga, fødselsforberedelse og efterfødselsyoga i 10år, har hun en del erfaringer med at vejlede og guide indenfor disse områder.

Kontakt mig på:
Telefon: 26355125
E-mail: sally-boeye@hotmail.com

Forside

https://www.instagram.com/sallysunivers/